Latanie pod wpływem – nowe prawo w Japonii
Korzystanie z dronów rośnie w Japonii, podobnie jak w wielu innych krajach. Nowa ustawa, przyjęta przez parlament w czerwcu 2019 roku, ma na celu powstrzymanie rosnących nadużyć związanych z operowaniem bezzałogowych statków powietrznych.
„Wierzymy, że obsługiwanie dronów po spożyciu alkoholu jest tak samo niebezpieczne, jak jazda samochodem” – powiedział japoński minister transportu.
Osoby, które pod wpływem alkoholu operują bezzałogowym statkiem powietrznym, mogą otrzymać grzywnę do 300 000 jenów (2 800 USD).
Nowe rozporządzenie nakłada również grzywny na operatorów, którzy wykonują niebezpieczne akrobacje i manewry przy pomocy swojego drona. Mogą otrzymać grzywnę w wysokości 500 000 jenów (4 700 USD).
Piloci również podlegają ograniczeniom dotyczącym miejsc, w których mogą latać bezzałogowymi statkami powietrznymi zgodnie z nowym prawem. Na razie zakazano dronom latania w odległości do 300 m od japońskich sił zbrojnych, amerykańskiego personelu wojskowego oraz innych obiektów obronnych bez zezwolenia.
W Japonii piloci mogą latać swoim dronem bez licencji, ale muszą przestrzegać szeregu przepisów, w tym:
- unikanie lotnisk
- unikanie zatłoczonych obszarów
- latanie wyłącznie w dzień, zakaz operowania w nocy
- lot poniżej 150 metrów
- utrzymywanie urządzenia w zasięgu wzroku