Zadaniem tej nowej technologii jest wykrycie i przejęcie kontroli nad nieautoryzowanymi bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz doprowadzenie ich do bezpiecznego lądowania. W maju 2019 r. ogłoszono, że zostanie skomercjalizowany na podstawie umowy licencyjnej między Embry-Riddle Aeronautical University a Drone Defense Systems LLC z Daytona Beach na Florydzie. Kolejne kroki to udoskonalenie koncepcji, zbudowanie prototypu i realizacja powiązanych produktów.

„Jest to bezpieczny i niedrogi sposób na zneutralizowanie drona bez konieczności strzelania do nich lub doprowadzenia do jego upadku z powietrza”, mówi członek wydziału Embry-Riddle, dr Houbing Song. Zaproponował system bezprzewodowych czujników akustycznych do identyfikacji latającego drona i do odróżnienia dronów od ptaków jest wbudowany komputerowy mózg zwany siecią neuronową, który nieustannie się uczy i staje się mądrzejszy. Po tym, jak system wykryje drona, czujniki akustyczne, pracujące razem z odbiornikami sygnału nawigacyjnego, przesyłają informacje do centrum sterowania.

Jak twierdzą pomysłodawcy tej technologii, rozwiązuje ona rosnące zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. Raporty o obserwacjach bezzałogowych pilotów, obywateli i organów ścigania znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa otrzymuje obecnie ponad 100 takich raportów każdego miesiąca. Celem tej technologii jest skuteczne zwalczanie nieautoryzowanych dronów, przy jednoczesnym zapewnieniu niskich szkód dodatkowych i niskiego kosztu działania.